10 powodów dlaczego każdy powinien robić treningi siłowe cz.1

10 powodów dlaczego każdy powinien robić treningi siłowe cz.1

Każdy powinien trenować siłę. Nie ma innej metody ćwiczeń która będzie miała równie duży pozytywny wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie psychiczne oraz fizyczne jak ćwiczenia siłowe.

Podnosząc ciężary dowiesz się kim naprawde jesteś i do czego jesteś zdolny. Rzucając wyzwanie swojemu ciału równocześnie pracujesz nad siłą umysłu. Kiedy odnajdujesz głębię tego co ciebie napędza, nauczasz się wytrwałości oraz przełamujesz swoje niepowodzenia i upadki- wszyscy mamy gorsze dni na siłowni, lecz właśnie te dni robią różnicę.

Podnosząc ciężkie obciążenia, zmienisz swoje życie na lepsze oraz rozwiniesz wiare w siebie. Posiadanie siły fizycznej daję tobie poczucie otuchy oraz poczucie swojego miejsca w świecie- wiedza że z łatwością wykonasz podciągania na drążku lub zrobisz pełen przysiad z ciężarem swojego ciała na plecach będzie miała pozytywny wpływ na twoją tożsamość.

Teraz najważniejsze jest żebyś wybrał metodę ćwiczeń która ma pozytywny wpływ na ciebie żebyś z nią wytrwał. Oto 10 powodów które powinny ciebie przekonać żebyś spróbował podnoszenie ciężarów

  1. Ciężary zmieniają kompozycję twojego ciała na lepsze

Najlepszą metodą na osiągnięcie atrakcyjnej sylwetki jest rownoległe trzymanie się diety oraz regularne ćwiczenia z ciężarami. Bez znaczenia na to czy twoim celem jest ścięcie sadła czy nabranie masy, podnoszenie ciężarów połączone z czystą dietą jest najprostszym sposobem żeby to osiągnąć.

W jednym badaniu brało udział 28 nietrenujących, lekko otyłych mężczyzn którzy robili trening typowo kulturystyczny na przyrost mięśni 3 razy w tygodniu przez 8 tygodni zrzucili 3kg tłuszczu, co się równało zredukowanie tkanki tłuszczowej o 13%. Ów mężczyźni również nabrali 3kg suchej masy mięśniowej w porównaniu z grupą kontrolną która nie doświadczyła żadnych zmian w kompozycji ciała.

  1. Ćwiczenie z ciężarami pomoże tobie zrzucić tłuszcz

Konwencjonalne metody które promują treningi aerobiczne jako rozwiązanie do epidemii otyłości nie biorą pod uwagę przeważających korzyści rozwijania tkanki mięśniowej. Więcej tkanki mięśniowej równa się więcej kalorii spalonych podczas spoczynku. Duży przegląd opublikowanych badań wykazał że ćwiczenie z ciężarami prowadzi do redukcji tłuszczu średnio o 1.7kg w przypadku i normalnych i otyłych badanych, zachowując suchą masę oraz szybkość metaboliczną.

Jedno badnie które rozbudowuje ten efekt, bada co się stanie kiedy się połaczy diete oraz podnoszenie ciężarów. Dwadzieścia otyłych kobiet robiły trening obwodowy przez 12 tygodni zrzuciło 14.5 kg tłuszczu. Zwiększyły również ilość kalorii spalanych podczas spoczynku o 63 kcal, co dało im tempo spoczynkowe tempo metabolizmu (ang. Resting Metabolic Rate) równe 1800 kcal. Te badanie również pokazało co się stanie kiedy się wybierze ćwiczenia aerobiczne na diecie ograniczonej w kalorie. Kobiey które brały udział w tym badaniu straciły 12.8kg tłuszczu oraz 4kg tkanki mięśniowej co spowodowało niestety obniżenie ich spoczynkowego tempa metabolizmu o 210 kalorii do marnych 1,358 na dzień! Tak to prawda, ćwiczenia aerobiczne pogorszyły ich spoczynkowe tempo metabolizmu!

  1. Podnoszenie ciężarów preferencyjnie rozbudowuje włókna szybkokurczliwe które podkręcją metabolizm

Każdy wie o podstawach takich jak że rozwijanie tkanki mięśniowej daje zgrabną sylwetkę. Po pierwsze, efekt spalania kalorii utrzymuję się długo  po zakończeniu ćwiczeń, nawet do 38 godzin po treningu. Po drugie, im więcej masy mięśniowej posiadasz tym więcej możesz jeść z powodu kosztu metabolicznego utrzymania ów masy mięśniowej. Po trzecie, dźwiganie skłania do spalania tkanki tłuszczowej oraz wydzielania hormonów które wspomagają budownia masy mięśniowej oraz pomagają w utrzymywaniu zgrabnej, ‘ściętej’ sylwetki.

Założę się że nie wiedziałeś o specyficznym wpływie trenowania z obciążeniami na tempo metaboliczne: dźwiganie ciężkich ciężarów w krótkich i szybkich seriach wpływa pozytywnie na rozwijanie najmocniejszych włókien (Typ II), które mają największy koszt metaboliczny. Rozwijanie tych szybkokurczliwych włókien gwałtownie podnosi twój metabolizm, o znacznie więcej niż gdybyś zrobił taką samą objętość treningową w ćwiczeniach które produkują małą ilość mocy do których zaliczają się wszelkie ćwiczenia aerobiczne/cardio.

Badacze z Boston University tłumaczą że „ Włókna mięśniowe Typu II odgrywają niedocenianą role w regulowaniu metabolizmu całego ciała poprzez ich możliwości przyspieszania procesów spalania energii w nawet najbardziej odległych tkankach”. Pamiętaj że przez zasadę wielkościową tyczącą się rekrutacji włókien mięśniowych, ćwiczenie najmocniejszych włókien Typu II powoduje że mniejsze włókna również są trenowane czyniąc treningi z dużymi obciążeniami jeszcze bardziej korzystnymi.

  1. Ciężary wspomagają układ nerowowy

Trenerzy siłowi od dziesięcioleci wiedzą że podnoszenie ciężarów trenuje Centralny Układ Nerwowy pozwalając tobie na szybsze reakcje, szybszy pierwszy krok i jesteś w stanie generować większą moc. Budując swój system nerwowo-mięśniowy prowadzisz do bardziej wydajnej pracy ciała.

Efekt silnego systemu nerwowo-mięśniowego  przekłada się na każdy przedział wiekowy i jest pierwotnym wskaźnikiem długowieczności i dobrego samopoczucia. Dodatkowo, nowe dowody pokazują jak podnoszenie ciężarów reguluje ścieżki genetyczne które mają wpływ na starzenie się, naprawę uszkodzonych tkanek, spalanie energii i utilizację tlenu. Efektem jest lepsze funkcjonowanie mózgu i lepsza koordynacja ruchowa dla wszysktich bez podziału na wiek.

 

cdn.

 

 

Źródło: Poliquin Group www.poliquingroup.com

Leave a Reply